Leczenie kanałowe – endodoncja

Augustówka, Wilanów, Mokotów, Sadyba, Stegny

 

Endodoncja to dziedzina stomatologii zachowawczej pozwalająca na uratowanie i pozostawienie w jamie ustnej zębów, których miazga została chorobowo zmieniona.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu żywej, będącej w stanie zapalnym, a często także zainfekowanej miazgi z jamy zęba (tj. komory zęba i kanałów korzeniowych). W przypadku powtórnego leczenia kanałowego usuwany jest materiał wypełniającego kanał. W kolejnym etapie następuje opracowanie kanałów metodami chemo-mechanicznymi (tj. dokładne oczyszczenie wewnętrznych ścian kanału, wypłukanie ich, odkażenie i osuszenie).

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest szczelne wypełnienie kanałów na całej ich długości specjalnym materiałem. Pozwala to na zapobieżenie wystąpieniu infekcji bakteryjnej i powikłań w postaci bólu czy zmian patologicznych w tkankach otaczających korzeń zęba.

Dzięki użyciu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i leczniczych oraz specjalistycznych narzędzi endodontycznych możemy utrzymać w jamie ustnej pacjenta zęby, które jeszcze niedawno skazane były na usunięcie.

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu

Dzięki zastosowaniu mikroskopu zwiększają się możliwości diagnostyczne (np. pęknięć korzeni, które nie są widoczne gołym okiem czy w badaniach RTG) oraz terapeutyczne. Mamy możliwość dotarcia do bardzo trudnych odcinków kanałów korzeniowych pod kontrolą wzroku i doświetlenie pola operacyjnego, co czyni leczenie bardziej przewidywalnym i efektywnym.